Co robimy w ramach projektu?

Przekonujemy mieszkańców powiatu wąbrzeskiego, że najmniejsze działania mogą być pozytywne w skutkach, pod warunkiem, że każdy z nas weźmie odpowiedzialność za środowisko! Segregacja śmieci, oszczędzanie wody i prądu, robienie przemyślanych zakupów, to nawyki, które każdy z nas może wprowadzić w swoje życie. Kierujemy się zasadą „grosz do grosza, a będzie kokosza”, czyli nawet najmniejsze zmiany, mogą przynieść duże efekty. Wypracowaliśmy i wdrożyliśmy dwa wirtualne narzędzia, za pomocą których, mieszkańcy powiatu wąbrzeskiego będą mogli angażować się w działania na rzecz środowiska. Pierwszym z nich jest strona internetowa, monitorująca eko-sytuację naszego powiatu. Na stronie głównej załączyliśmy mapę powiatu, na której mieszkańcy będą mogli zaznaczać nielegalne wysypiska śmieci, wycinki drzew, itp. Będziemy odpowiadać na każde zgłoszenie i podejmować działania. Uruchomiliśmy także serwer na Discordzie, gdzie będą toczyły się dyskusje dot. sytuacji ekologicznej w naszym powiecie, będziemy analizować decyzje oraz plany władz lokalnych ws. lokalnego środowiska. Jesteśmy otwarci na sugestie mieszkańców i zapraszamy Was do kontaktu!

Zlot Wizjonerów,

W grudniu 2022 roku, młodzi ludzie z powiatu wąbrzeskiego uczestniczyli w trzydniowym wyjeździe, gdzie w otoczeniu natury, rozmawiali o jej ochronie. Wspólny wyjazd do Ciechocinka, był okazją do poznania się, wymiany doświadczeń, integracji i wzmocnienia w wiedzę osób, które chcą działać na rzecz ochrony środowiska. Młodzież pracowała nad stworzeniem strony internetowej monitorującej sytuację ekologiczną powiatu wąbrzeskiego oraz serwer na Discordzie, który będzie stanowił przestrzeń do dyskusji i wdrażana rozwiązań ekologicznych proponowanych przez młodzież. Podczas Zlotu Wizjonerów młodzi opracowali ekologiczne przesłanie do mieszkańców i władz powiatu wąbrzeskiego. Apel młodych mówi przede wszystkim o sytuacji ekologicznej  w powiecie wąbrzeskim i na świecie. Młodzi opisują, jak bardzo dotyka ich brak wrażliwości dla pogarszającego się stanu lokalnego środowiska. Wymieniają konsekwencje ludzkiej ingerencji w środowisko oraz proponują rozwiązania, które, każdy z nas może wprowadzić w życie i dołożyć swoją cegiełkę do ratowania świata.

Zapraszamy do zapoznania się z „Apelem młodych z powiatu wąbrzeskiego w sprawie ochrony lokalnego środowiska”. Zależy nam na tym, aby to przesłanie ekologiczne trafiło do jak największej liczby osób z powiatu wąbrzeskiego!

Strona www i serwer na Discordzie 

Discord posłuży jak narzędzie do systematycznego dyskutowania i wyrażania poglądów dotyczących polityki lokalnej naszego powiatu. Będziemy analizować różne decyzje, sytuacje podjęte przez lokalne władze. Kanały zostały opracowane przez  uczestników „Zlotu wizjonerów”. Zapraszamy na kanał: Discord SMGP

Funkcją strony internetowej będzie pokazywanie miejsc w powiecie wąbrzeskim, które wymagają interwencji ekologicznej (np. nielegalne wysypiska śmieci, wycinki drzew, itp.) Mieszkańcy powiatu będą mogli dodawać na mapie pinezki z takimi miejscami. Każde wskazane miejsce, zostanie sprawdzone przez eko-Załogę, która podejmie działania interwencyjne.

Klimatyczna debata o klimacie,  14 kwietnia odbyła się pierwsza w powiecie wąbrzeskim debata oksfordzka pt. „Klimatyczna debata o klimacie”. Zdecydowaliśmy, się na zorganizowanie debaty oksfordzkiej z dwóch ważnych dla nas powodów. Po pierwsze zależało nam na tym, aby rozmawiać o faktach dot. stanu środowiska, a po drugie chcieliśmy, aby młodzież nauczyła się sztuki prowadzenia dyskusji.
W debacie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu wąbrzeskiego. Przedstawiciele Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie stanowili drużynę propozycji, natomiast uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Działowskiego reprezentowali opozycję. Teza nad którą debatowali młodzi brzmiała: „zakaz samochodów spalinowych przyniesie więcej szkód niż korzyści”.  Podczas debaty młodzież wymieniała się faktami dot. pozytywnych i negatywnych aspektów zakazu używania samochodów spalinowych i wynikających z tego korzyści lub strat. Podczas debaty uczestnicy sięgali po argumenty z uwzględnieniem skutków gospodarczych, ekonomicznych, socjologicznych oraz co najważniejsze ekologicznych. Nad dyskusją czuwali, marszałek i sędzia debaty, którzy byli odpowiedzialni za prowadzenie debaty i jej podsumowanie.
Finalnie nie wyłoniono zwycięscy debaty, zależało nam głównie na dyskusji i zasianiu ziarenka „Ekologicznej refleksji” w uczestnikach i widowni (uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz lokalni samorządowcy) „Klimatycznej debaty o klimacie”.

Konsultacje na ratunek

W tym działaniu eko-Załoga przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami sołectw w powicie wąbrzeskim i wyruszy w teren, aby sadzić drzewa.

Młodzi już wszystko zaplanowali, podzielili się zadaniami, przygotowali formularze zgłoszeniowe. Poinformowali wszystkie sołectwa z powiatu o możliwości zgłaszania się do programu nasadzeń drzew. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to 10 maj do godz. 23:59! Formularz dostępny jest pod linkiem: https://forms.gle/74d26Vkm6hgqhFsF7

Po zakończeniu rekrutacji, młodzież z „eko-Załogi”, odwiedzi sołectwa i wybierze dwa,
w których ich zdaniem jest największy deficyt zieleni. Z myślą o środowisku, młodzi do każdej miejscowości dojadą rowerem. Następnie w wybranych sołectwach zorganizują konsultacje. Porozmawiają z mieszkańcami o tym, jak chcieliby zagospodarować przestrzeń i wspólnie opracują projekt nasadzeń drzew. Po zakończeniu konsultacji, eko-Załoga wraz z zaangażowanymi mieszkańcami zasadzi drzewa w jednej z miejscowości. Drugą akcję nasadzeń eko-Załoga zaplanowała jesienią. 

Warsztat na ratunek

W dniach 22-23.04, 15-osobowa grupa wzięła udział w warsztacie, który przygotuje ich do rozmów z samorządem oraz zaplanowanie konsultacji z mieszkańcami. Podczas dwudniowego spotkania młodzież grupa przygotowała formularz zgłoszeniowy dla sołectw, które pragną posadzić drzewa i krzewy w swojej okolicy oraz logo na koszulki.

Pierwsza interwencja eko-Załogi, posprzątaliśmy wąwóz w Płąchawach.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, eko-Załoga wyruszyła w teren na swoje pierwsze działanie. Z punktów zaznaczonych na ekologicznej mapie powiatu wąbrzeskiego, wymagających eko- interwencji wybrali Płąchawy w gm. Płużnica, a dokładnie urokliwy wąwóz, który biegnie wzdłuż strumyka.  eko-Załoga bardzo dokładnie wysprzątała teren, wśród znalezionych rzeczy był głównie plastik. Trafiały się także opony, kanistry, w strumyku znaleźliśmy nawet łyżwę. Młodzież nie zakończyła swojej pracy na akcji sprzątania w Płąchawach. W tym samym dniu spotkali się, aby wspólnie opracować dalszy plan działania eko-Załogi. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami sołectw z powiatu wąbrzeskiego, po czym wyruszą w teren, aby sadzić drzewa.

Podsumowując wąwóz w Płąchawach został oczyszczony z wszelkich niemiłych niespodzianek (śmieci). Dzięki zaangażowaniu i pracy młodzieży znów zachwyca swoim pięknem. Koniecznie musicie wybrać się tam na spacer, przepiękne miejsce, prosimy dbajcie o nie!

Kolejna interwencja eko-Załogi

W ramach projektu eko-Załoga, młodzi ludzie monitorują stan środowiska w powiecie
wąbrzeskim. Robią to za pomocą strony internetowej www.eko-zaloga.pl, na której
mieszkańcy powiatu mogą zaznaczać pinezką miejsca, które wymagają ekologicznej
interwencji (np. nielegalne wysypiska śmieci, wycinki drzew, itp.). W kwietniu eko- Załoga
posprzątała wąwóz w Płąchawch, który biegnie wzdłuż urokliwego strumyka. Młodzi bardzo
dokładnie wysprzątali teren, wśród znalezionych rzeczy był głównie plastik. W ramach drugiej
interwencji eko-Załoga zmierzyła się z zaśmieconym terenem w pobliży boiska w Płużnicy.
Jak wspominają uczestnicy akcji, wśród śmieci znajdowały się głównie pozostałości po
organizowanych imprezach oraz spotkaniach we wiacie przy budynku Sali gimnastycznej.
Stąd prośba eko- Załogi, aby każdy uczestnik spotkania, czy imprezy posprzątał po sobie
śmieci i zwrócił dużą uwagę na ich segregację. W najbliższym czasie młodzi wyruszą na
kolejne eko- interwencje do miejsc zaznaczonych na mapie.

WIELKIE sprzątanie w lesie

Gdybyście zapytali nas, jakiego rodzaju śmieci znaleźliśmy, to zdecydowanie odpowiemy, że TAM BYŁO WSZYSTKO! (butelki szklane i plastikowe, opakowania i bańki po nawozach, folie rolnicze dywany, worki z zużytymi pampersami, sedes, pralka, lodówka, dywany, ciuchy, zderzak od dużego samochodu, opony, telewizory, radia, styropian do ociepleń budynków i wiele, wiele innych).
Poradziliśmy sobie ze wszystkimi śmieciami, które mogliśmy zmieścić do worków.
Odpady wielkogabarytowe przenieśliśmy w dwa zbiorcze miejsca. Napisaliśmy petycję do Urzędu Gminy w Płużnicy z prośbą o pomoc w wywiezieniu większych śmieci do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Nowej Wsi Królewskiej.

Nasadzenia w dwóch sołectwach

Eko-Załoga wraz z mieszkańcami Płużnicy i Wieldządza, nasadzili drzewa i krzewy, które wypełnią deficyty zieleni w tych miejscowościach.Musicie wiedzieć, że sobotnią akcję poprzedzało wiele przygotowań, w które zaangażowali się młodzi z Eko-Załogi. Do udziału w programie nasadzeń zostały zaproszone wszystkie sołectwa z powiatu wąbrzeskiego, zgłosiły się Wieldządz i Płużnica.

O tym jakie gatunki drzew zostaną posadzone w tych wsiach zdecydowali ich mieszkańcy, poprzez uczestnictwo w ankiecie konsultacyjnej.
Wieldządz postawił na drzewka owocowe, a Płużnica na krzewy i drzewa przyjazne ptakom i owadom.
Efekty pracy mieszkańców, Eko-Załogi i wolontariuszy SMGP, można zobaczyć w Wieldządzu przy plaży oraz na terenie wzdłuż dawnych torów kolejowych.
W Płużnicy nowe drzewa i krzewy zagościły przed budynkiem GOPS, na parkingu przy boisku oraz na skarpie przy przepompowni.